کمک بانک ملی به ارتش آمریکا

به گزارش نیمروز، در سال ۱۹۷۴ میلادی ایران با اطمینان از توان بالای هواپیمای اف ـ ۱۴ , تعداد ۸۰ فروند از این نوع هواپیما به همراه ۷۱۴ فروند موشک هوا به هوای Aim - 54 به آمریکا سفارش داد . این قرارداد به ارزش ۲ میلیارد دلار شامل سایر سلاح ها و قطعات یدکی برای مدت ۱۰ سال خدمت فعال و تجهیزات زمینی به همراه کارگاههای تعمیراتی وآموزش پرسنل زمینی و کادر پروازی تحت نام « پروژه پادشاه ایرانی » به امضاء رسید . این قرارداد بزرگترین قراردادی بود که تا آن زمان بشکل انفرادی با یک شرکت آمریکائی منعقد میشد .

این قرارداد به ارزش ۲ میلیارد دلار شامل سایر سلاح ها و قطعات یدکی برای مدت ۱۰ سال خدمت فعال و تجهیزات زمینی به همراه کارگاههای تعمیراتی وآموزش پرسنل زمینی و کادر پروازی تحت نام «پروژه پادشاه ایرانی » به امضاء رسید . 

نکته جالب اینجاست که تنها چند ماه پس از امضاء قرارداد , کنگره آمریکا بودجه تکمیل این طرح را حذف و با اینکار شرکت گرومان را عملأ در آستانه ورشکسنگی قرارداد.

در این زمان بانک ملی ایران وامی به مبلغ ۲۵۰ میلیون دلار در اختیار کمپانی گرومان قرار داد تا تکمیل پروژه تامکت و تحویل آن به ایران میسر گردد.

در حقیقت بعد از اعطاء این وام بود که سایر سرمایه گذاران آمریکائی علاقمند به سرمایه گذاری در این پروژه گشتند و عملأ شرکت گرومان و پروژه تامکت از خطر نابودی نجات یافتند .

امروزه این موضوع یک شوخی تاریخی تلقی میگردد اما واقعیت اینست که بدون کمک مالی ایران , نیروی دریائی آمریکا هیچگاه قادر به در اختیار گرفتن این پرنده افسانه ای نمیگردید .

منبع :نیمروز

/ 2 نظر / 27 بازدید
H@M!d

^^^^^^^^^^^################^^^^^^^^^^^^ ^^^^^^^^#####################^^^^^^^^^^ ^^^^^^######^^^^^^^^^^^^^######^^^^^^^^ ^^^^^#####^^^^^^^^^^^^^^^^^######^^^^^^ ^^^^####^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^#####^^^^^ ^^^####^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^#####^^^^ ^^####^^^^^####^^^^^^^^^###^^^^^###^^^^ ^^###^^^^^######^^^^^^^###^^^^^^####^^^ ^####^^^^^######^^^^^^###^^^^^^^^###^^^ ^###^^^^^^^####^^^^^^###^^^^^^^^^####^^ ^###^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^###^^ ^###^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^###^^ ^###^^^^##^^^^^^^^^^^^^^^^^##^^^^^###^^ ^###^^^^###^^^^^^^^^^^^^^^^##^^^^####^^ ^####^^^^###^^^^^^^^^^^^^^###^^^^###^^^ ^^###^^^^####^^^^^^^^^^^####^^^^####^^^ ^^####^^^^#####^^^^^^^#####^^^^^###^^^^ ^^^####^^^^###############^^^^#####^^^^ ^^^^####^^^^^###########^^^^^#####^^^^^ ^^^^^#####^^^^^^^^^^^^^^^^^######^^^^^^ ^^^^^^#########################^^^^^^^^ تو انجمن کهکشانی ها عضو شوید از تفریح سالم و لذت بخش در تمام ساعت شبانه روز لذت ببرید شعرهای عاشقانه جک و لطیفه سرگرمی های جالب داستانهای بزرگان و خواندنی گفتوگوی آزاد

اسناگی

سلام دوست عزیز. با 15000 تومن چه کار می شود کرد؟ کرایه تاکسی و اتوبوسی که سوار می شوید گرانتر است! نان سنگک چند است؟ با این پول می شود پتوی اسناگی خرید و احساس گرما و راحتی را در فصل سرد سال به خود و عزیزان خود هدیه کرد. اسناگی پتوی لباسی است و دست و پا گیر نیست و می توانید هم گرم باشید و هم دست و بالتان را نگیرد! فرقی ندارد دانش آموز باشید دانشجو باشید کارمند باشید خانه دار باشید یا بازنشسته. در روزهای سردی که در پیش رو داریم اسناگی شما را گرم نگه می دارد. ارسال در تهران توسط پیک و برای سایر شهرها با پست می باشد. اگر رنگ خاصی مورد نظرتان هست در بخش سوال بعد از آدرستان بنویسید. اگر کد پستی را نمی دانید جای آن 0 بزنید. برای سفارش لازم است فرم سفارش را در سایت ما تکمیل کنید. قبل از ارسال با شما تماس می گیریم. شماره ای بدهید که پاسخگو باشید.