رییسعلی دلواری

 • دوازدهم شهریور ۱۲۹۴ هجری خورشیدی، تاریخ پرافتخار ایران یادآور اوج رشادت و ایستادگی یکی از دلیرمردان خطه جنوب؛ رییسعلی دلواری است؛ مبارزی که با شجاعتی بی نظیر، بی محابا از قدرت مادی و نظامی انگلیس در نبردی نابرابر به مصاف نیروهای متجاوز و اشغالگر خارجی شتافت و در این راه جان خویش را نثار حفظ استقلال و تمامیت ارضی ایران کرد و نامش را در میان مبارزان و قهرمانان ملی این مرزوبوم برای همیشه تاریخ جاودان ساخت.

  رییسعلی دلواری در سال ۱۲۶۱ هجری خورشیدی در روستای دلوار از توابع تنگستان دیده به جهان گشود. با شروع نهضت مشروطیت، رییسعلی در حالیکه ۲۴ سال بیشتر نداشت از جمله پیشگامان مشروطه‌خواه در جنوب ایران بود و همکاری نزدیکی با محافل انقلابی و عناصر مشروطه‌طلب در بوشهر، تنگستان و دشتی برقرار کرد.

  پاکی سرشت، همت بلند، شجاعت و حب وطن او زبانزد همگان بود. دوران جوانی او با حضور گسترده اشغالگران انگلیسی در خلیج فارس همزمان بود؛ او که تاب تحمل حضور بیگانگان را در خاک وطن نداشت، نقشی کلیدی را در قیام جنوب برعهده گرفت.

  قیام مردم تنگستان به رهبری رییسعلی حدود هفت سال به طول انجامید و در این مدت دلیران تنگستانی با جلوگیری از حرکت قوای بیگانه به درون مرزهای ایران و دفاع از استقلال وطن، از زادگاه و دیار خویش نیز حفاظت می کردند.

  با برافروخته شدن آتش جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۴ میلادی قوای نظامی روسیه و انگلیس بی توجه به اعلام بی طرفی دولت ایران، از شمال و جنوب، به مرزهای ایران یورش آوردند. کشتی‌های جنگی انگلستان پس از پهلو گرفتن در بندر بوشهر، با هجوم به خشکی و ورود به بوشهر درصدد اشغال این شهر و نواحی ساحلی اطراف آن برآمدند.

  یک روز پس از این اشغال، رییسعلی دلواری بعد از کسب تکلیف از علما و مراجع و دریافت حکم جهاد توسط آنها آمادگی خود را برای دفاع از بوشهر و جلوگیری از پیشروی نیروهای انگلیسی اعلام کرد.
  او به همراه تعدادی از همرزمانش، به مصاف دشمن اشغالگر رفت و پای در میدان نبرد نهاد و شکست‏های سنگینی بر آنان وارد ساخت. نیروهای انگلیسی همزمان با حمله به بوشهر قصد تصرف ناحیه دلوار را نیز داشتند؛ که با مقاومت جانانه رییسعلی دلواری و همرزمانش مواجه شدند.

  نیروهای متجاوز انگلیسی که قریب به پنج هزار نفر بودند در دام دلیرمردان تنگستانی گرفتار آمدند و عده زیادی از آنان در این حمله کشته شدند. عملیات چریکی پیروزمندانه رییسعلی، سایر مبارزان تنگستان را به همراهی با او امیدوار ساخت.

  رییسعلی توانست تا تابستان ۱۲۹۴ هجری خورشیدی عملیات های موفقیت آمیزی را علیه نیروی دریایی انگلیس سازماندهی کند. متجاوزان که در برابر اراده آهنین دلیران تنگستان خود را عاجز می دیدند، تقاضای نیروهای کمکی از عراق و هند کردند و دلوار را زیر شدیدترین بمباران هوایی قرار دادند.

  اشغالگران بارها می خواستند با وعده و تطمیع رییسعلی و یارانش، آنها را از راه مبارزه و ستیز بازدارند؛ اما دلیران تنگستان هرگز حاضر نبودند تا استقلال و تمامیت ایران را با مطاع بی ارزش دنیایی معامله کنند.
  انگلیسی ها که در برابر رییسعلی و یارانش توفیقی نیافته بودند، در نهایت با اجیر کردن فردی نفوذی نقشه قتل وی را طراحی کردند. سرانجام در دوازدهم شهریور ۱۲۹۴ هجری خورشیدی رییسعلی که قصد شبیخون زدن به قوای انگلیسی را داشت از پشت هدف گلوله این فرد خائن قرار گرفت و به شهادت رسید.
  شهادت وی منجر به جاودانه شدن نهضت مبارزان علیه استعمار شد و شورای فرهنگ عمومی به پاس رشادتهای و دلاورمردی های دلیرمردان جنوب، دوازدهم شهریور روز شهادت این اسطوره مقاومت را روز مبارزه با استعمار نامگذاری کرد./
/ 5 نظر / 31 بازدید
سارای

کمپین اعتراض به اهانت های فرهاد منافی رییس دایره سرمایه انسانی بانک ملی اداره امور شعب استان آذربایجانشرقی :www.saray1300.persianblog.ir

علیرضا

درود بر رییسعلی دلواری و همه غیورمردان ایرانی

رسول رضایی

با سلام؛ اخیراً دادنامه ای از دیوان عدالت اداری صادر شده است که تأکید می کند در بانک ها، اختیار ترفیع و تنبیه و تعلیق و اخراج و تعیین محل خدمت و جابه جایی کارکنان و... با بانک است. برای مطالعه متن کامل این دادنامه به این لینک مراجعه فرمایید: لینک: http://shenasname.ir/bank/1910-340.html

علیرضا

سلام کجایی؟خبری ازتون نیست؟