ضمانت نامه بانکی ( اطلاعات بانکی )

کارکردهای ضمانت نامه

ضمانت نامه ابزاری بسیار مهم در قرادادهای تجاری بالاخص قراردادهای بین المللی است زیرا ریسک اقتصادی قرارداد را به حداقل می رساند و یک ضمانت اجرایی قدرتمند است. هیچ قراردادی بدون داشتن ضمانت بانکی و بیمه قابلیت اجرایی ندارد.

در صورت عدم وجود ضمانت نامه معتبر بین المللی برای هر قرار داد در صورت بروز هر اختلافی در جریان کار و یا عدم تعهد یکی از طرفین به مفاد ضمانت نامه طرف دیگر یا باید دعوی قضایی ارایه دهد و یا اینکه بحثها و درگیریهای در گیرد تا مساله حل و فصل شود.

در این شرایط ضمانت نامه  یک ابزار مالی مبتکرانه است که اگر هر یک از طرفین قرارداد به تعهدات خود عمل نکردند طرف دیگر می تواند مبلغ ضمانت نامه و سود آن را نقدا دریافت کند و از دعوی قضایی ،درگیری و بحث اجتناب شود.

البته هر ضمانت نامه برای اجریی شدن نیاز به بیمه دارد. تنها در صورتی یک بانک یا موسسه مالی حاضر به تامین اعتبار و تضمین پروژه مالی ،اقتصادی یا صنعتی می شود که یک شرکت بیمه حاضر به همکاری با آن سازمان مالی و ورود به بازار کشور و یا فرد متقاضی ضمانت بانکی باشد.

شرکتهای بیمه هم علاوه بر ضرایبی که در نظام کاری خود دارند و برای بیمه پروژه های اقتصادی و صنعتی از آن استفاده می کنند ضریبی برای ریسک اقتصادی فعالیت خود در نظر می گیرند.این ضریب در کشورهای پر تنش مثل عراق و افغانستان و کشورهایی که احتمال تنش در آنها وجود داشته باشد بیشتر است.

  گاهی شرکتهای بیمه ریسک حضور در برخی از کشورها را بیشتر از سود احتمالی حاصل از این کار می دانند و حاضر به فعالیت نیستند. عدم حضور بیمه مانع از فعالیت بانک یا موسسه ارایه دهنده اعتبار می شود و هر دو از ورود به این عرصه خودداری می کنند.

 

زمانی که بانکهای جهانی اجازه همکاری با بانک کشوری را نداشته باشند ،یکی از زنجیره های چرخه بانکی و اعتباری جهان قطع می شود و فرایند ارایه اعتبار برای پروژه های آن کشور  به نتیجه نمی رسد. دراین شرایط احتمال حضور شرکتهای بیمه در کشور محروم از همکاری با سیستم مالی و بانکی بین المللی نیز بسیار کم است و در صورتیکه یک شرکت بیمه کننده با حضور در این بازار موافقت کند ضریب ریسک بسیار بالایی را طلب می کند .

 گاهی چند بانک از همکاری با یک یا چند بانک کشور دیگر منع می شوند. در این شرایط کشور محروم شده از همکاری با بانکهای دیگر برای ادامه روابط اقتصادی باید از بانکهای واسطه استفاده کند که بدون شک هزینه گزافی به اقتصاد تحمیل می کند.در این شرایط ضریب ریسک بیمه بازهم بالاتر می رود.

اما زمانی بانک یک کشور در فهرستی قرار می گیرد که هیچ بانکی در جهان اجازه همکاری با آن را ندارد، بانکهای واسطه نیز از این بازی خارج می شوند .
/ 9 نظر / 41 بازدید
شرکتی

سلام همکار عزیز احتمالا شما همکار رسمی باشید ممنونم که مارو "iهمکار" خطاب کردید این نشانه شخصیت بالای شماست امیدوارم وبلاگ شرکتی با همکاری شما مکانی بشه برای همفکری بیشتر سپاس و تشکر

کارمند شعبه تبریز

همکار عزیزم . عید نوروز رو به شما و خانواده محترمتان تبریک می گم و امیدوارم سالی پربرکت و مملو از اتفاقات خوب و زیبا برایتان باشد [گل]

رسول

سلام با افتخار لینک شدید.

علیرضا خلج زاده

ضمن عرض سلام و آرزوی توفیق روزافزون شما همکار گرامی تقاضامندم نام وبلاگ منرا به این نام تغییر دهید. فکر نو Www.mellibanker.ir با تشکر

رسول رضایی

با سلام و احترام؛ بخشنامه مهم سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص نحوه تعیین میزان مالیات بر حقوق کارکنان دولت در سال 1393 را در این لینک ملاحظه بفرمایید: لینک: http://shenasname.ir/قوانين-و-مقررات-مالياتي/2359-maliat93.html

ساسان م

ضمانتنامه بهترین ابزار بانکیه که توی بانک ملی جدی گرفته نمی شه!

رسول

اي كوي تو قبله ي مراد ادركني اي دادرس روز معاد ادكني اي گشته زفرط جود و احسان و عطا مشهور و ملقب به جواد ادركني میلاد با سعاد ت حضرت جوادالائمه(ع) تهنیت باد.[گل][گل][گل] «این بانک، ملی است»

بانو

از توضیح کامل شما ممنونم[لبخند]